עין מגדל

 
המפלים הלבנים

אזור טיול:  צפון                 קטגוריה: טיול בטבע                        מסלול נגיש? לא

הוראות הגעה:

לאחר שנקליד את היעד ״פארק המעיינות״ ב-waze שלנו ונתחיל בנהיגה, נקפיד על היצמדות להוראות הנסיעה בייחוד באזור שקרוב ליעד באזור הסחנה. 

בהגיענו לאתר הסחנה, נפנה ימינה אל שביל עפר שעוקף את החניה ונגיע לחניה הרשמית של פארק המעיינות. לכיוון נצעד ברגל אל עבר הכניסה הראשית של פארק המעיינות. 

נעבור מעל תלולית עפר אל שביל לא סלול. 

נלך עד למתקן שאיבה לבן גדול. כאן נמצאת נקודת הנביעה ומתחיל נחל הקיבוצים. 

קשה להבחין בנחל עד שממש מביטים למטה ומבחינים בו במעיין המכונה ״עין מגדל״. 

כאשר נזהה את המים השקופים כחולים נדע שזהו זה! הגענו אל היעד.

חנייה:

חינם

תיאור המקום בקצרה:

״עין מגדל״ אשר נמצא בעמק המעיינות, הינו נקודת הנביעה של נחל הקיבוצים. 

ההגעה למעיין מתבצעת דרך הכניסה המסודרת של עמק המעיינות והביקור באתר הוא ללא תשלום. 

המים הצלולים בעלי הצבע הטורקיז שקוף שקוף שלו, מעוררים את כל החושים ואת הרצון לטבול בהם כאן ועכשיו! 

נוכל להגיע רק אל המעיין לשם טבילה ושכשוך וניתן לשלב את המעיין יחד עם מסלול הליכה בנחל הקיבוצים. חשוב לדעת!!! שהמסלול הרטוב לאורך כל הנחל מצריך הליכה במים עמוקים והמעבר בו ייתכן לפרקים, רק בשחייה. לכן, מומלץ לשמור את הציוד (מפתחות טלפונים) בשקית אטומה וללכת איתה בקטעים העמוקים, בידיים מורמות מחוץ למים. 

לאורך הנחל יש נקודות יציאה שמאפשרות הליכה לצד המים וחזרה למקטעים אחרים נוחים יותר לטבילה בערוץ. לאורך הדרך נגלה מעין חופים (לא מוצלים) שמאפשרים התמקמות ומנוחה.

 

תיאור המקום:

״עין מגדל״ הוא מעיין השייך לרשימת מעיינות ה-must שלנו, אין מצב שנדלג עליו! 

המעיין הקסום נמצא במרחק של כ-10 דקות הליכה מהחניה. 

הירידה אל המים כרוכה במעבר בין סלעים חדים, לכן יש לרדת בזהירות. נחזה תוך כדי ירידה בלהקות של דגיגונים השוחים להם לאיטם במים הנקיים והצלולים. אומרים שהמים הנובעים בעין מגדל הינם המים הצלולים ביותר שבין עינות עמק המעיינות. 

נחל הקיבוצים מקבל את מימיו משני מעיינות הסמוכים מאד זה לזה, עין מגדל ועין חומה. המעיינות נקראים על שם התיישבויות חומה ומגדל. המים במעיינות נובעים במשך כל ימות השנה. אלה הנובעים מעין מגדל זורמים ישירות אל נחל הקיבוצים ואילו רוב המים הנובעים מעין חומה, נשאבים אל תחנת השאיבה של מקורות ומוזרמים בחלקם אל עין מגדל והלאה אל נחל הקיבוצים.  

הנקודה ממנה ניכנס אל המים מוקפת בצמחייה שמורכבת מקנים עבותים ומרשימים. נמצא כאן מים רדודים, אך הצלילות שלהם משרה תחושה של שקיפות פורצלנית ורצון עז לגעת בהם, להרגיש שהדבר אמיתי. 

בהמשך הנחל לעתים ביום מלא מבקרים, המים עשויים להפוך פחות שקופים. זאת בעקבות ההליכה של המטיילים, שלמעשה מעלה את האדמה הקרקעית ויוצרת מעין סחף. 

במידה ובחרנו להמשיך את המסלול מהמעיין וללכת בתוך המים או ללכת בשביל ההליכה היבש, נזכור כי אין צל לאורך המסלול ומזג האוויר לוהט מאד בתקופת הקיץ. האוויר החם והטמפרטורות הגבוהות שמאפיינות את האזור יכולות לעלות על 39 מעלות. לכן, כדאי להתאים את הטיול בנחל לשעות פחות חמות, או לתקופות בהן מזג האוויר הוא נוח יותר, אבל עדיין חם מספיק כדי להנות מהטבילות במים.  

מומלץ להגיע אל סוף המסלול בשעות השקיעה וכך נרוויח מראה דמדומי של שקיעה מרהיבה כשברקע הרכס המרשים של הגלבוע.

זהו בהחלט אתר שמהווה אטרקציה רטובה מרכזית לטיולי משפחות עם ילדים ולטיולים בצפון לזוגות ומתאים במיוחד לטיולים רטובים בנחלים בצפון במהלך חופשות ובחגים. 

בילוי נעים!

יש לכם שאלה?

מוזמנים לדבר איתנו בכל נושא

אני רוצה שיחזרו אליי

להורדת האפלקציה
לתכנון הטיול הבא שלכם.

 

תפריט נגישות

להורדת האפלקציה
לתכנון הטיול הבא שלכם.